MEKSYK /Jukatan / Cenoty / Tulum / Playa de Carmen

img-2img-3img-4

Cenoty, Jukatan, Meksyk. W wapiennych skałach półwyspu Jukatan rozciąga się fascynujący system wypełnionych słodką wodą jaskiń z tysiącami zapadlisk. To miejsce oferuje nurkom zupełnie nowe doświadczenia. Nurkowanie pod nawisami, wśród kolumn stalagnatów, w obszernych korytarzach i grotach, w promieniach słońca przenikających przez przejrzyste wody to czysta magia. Jukatan jest obszarem o największej ilości i różnorodności miejsc do nurkowania tego typu na świecie. W wielu meksykańskich cenotach można nurkować bez uprawnień jaskiniowych, ponieważ są to kawerny, częściowo otwarte na dżunglę.

Czym właściwie są cenoty? Jukatan znajdował się kiedyś pod powierzchnią oceanu, na którego dnie osadzał się wapień z koralowców i muszli. Gdy poziom wód opadł, wiatry i deszcze, tworzące podwodne rzeki, wypłukały w skałach systemy jaskiń. Powtórne zalane wodą stworzyło niespotykane nigdzie na świecie w podobnej skali warunki do nurkowania. W niektórych cenotach można znaleźć starożytną ceramikę Majów i pozostałości po ceremoniach składania ofiar. W niektórych miejscach gęsta woda słona miesza się ze słodką i w ten sposób powstaje zjawisko halokliny. Wpływając w haloklinę mamy wrażenie przechodzenia przez mgłę. Cenoty są w zasadzie jaskiniami, które częściowo się zapadły. Niektóre są również dostępne dla snorklujących.

Co jest wyjątkowego w nurkowaniu w cenotach? Ze względów bezpieczeństwa przewodnik jest w pełni przeszkolonym nurkiem jaskiniowym, a grupy liczą maksimum 4 osoby. N​igdy jednak nie będziesz dalej niż 40 m. od otworu będącego źródłem naturalnego światła. Podczas nurkowania grupa podąża ze względów bezpieczeństwa za liną, tzw poręczówką. Jedynym koniecznym, dodatkowym wyposażeniem jest latarka nurkowa. Wszyscy przewodnicy nurkują w konfiguracji sidemountowej.

Kto i kiedy może nurkować w cenotach? Każdy, kto ma podstawowy certyfikat nurkowy dowolnej organizacji. Zaleca się jednak zwrócenie szczególnej uwagi na dobrą kontrolę pływalności, aby nie podnosić osadów z dna i nie niszczyć delikatnych skalnych formacji. Można tam nurkować przez cały rok, przy idealnej widoczności sięgającej 50 metrów i temperaturze wody 26 stopni. Do trudniejszych kawern przewodnicy dopuszczają tylko zaawansowanych nurków.

Co zobaczysz w cenotach? Jednymi z najlepszych rzeczy, jakie tam zaobserwujesz, są: gra światła słonecznego, wpadającego przez otwory w sklepieniach grot, widok zielonej dżungli w otwierających się zapadliskach i ogromne, przywodzące na myśl wnętrza katedr jaskinie, ozdobione koronkami stalaktytów i stalagmitów. W niektórych kawernach można spotkać ryby słodkowodne i żółwie. Natomiast wejście do kawerny Car Wash to istny ogród z niewiarygodną ilością roślinności.

Najciekawsze cenoty Dos Ojos Bardzo popularne Dos Ojos może być trochę tłoczne, ale jest to obszerny system, w którym można zrobić dwa nurkowania w tym samym miejscu. Spektakularne stalaktyty i stalagmity, ciekawym przerywnikiem jest wynurzenie się w jaskini nietoperzy i obserwowanie tych ssaków podczas snu.

Dreamgate Ten cenot jest także niezwykle bogaty w stalaktyty i stalagmity. Jest jednak nieco węższy, dlatego jest zalecany tylko dla bardziej doświadczonych nurków z dobrą kontrolą pływalności.

Taj Maha Świetny jako punkt wyjścia do nurkowania w jaskiniach, bardzo interesujący dla fotografów. jeden z wielu cenotów, w którym haloklina jest bardzo wyraźna,

Angelita Głęboka studnia o stromych ścianach, zapewniająca wyjątkowo oryginalne nurkowanie – na 30 metrach tworzy się gęsta i zwarta warstwa siarkowodoru, zwieńczona „wysepką” pokrytą czarnymi pniami martwych drzew. W chmurze siarkowodoru można zanurkować jak we mgle, a po przejściu przez nią znów znaleźć się w przejrzystej wodzie.

The Pit (El Pit) Efekty świetlne w tej głębokiej kawernie są niesamowite; Pit oferuje najczystszą wodę, jaką kiedykolwiek widziałeś. Na 15 m. napotykamy na haloklinę, a na 30 m. na warstwę siarkowodoru. Światło słoneczne dociera do 30 metrów!

Car wash Nie do uwierzenia, ale to przepiękne miejsce było faktycznie wykorzystywane jako myjnia samochodowa. Obszerna i łatwa kawerna z wodą o głębokim, zielonym odcieniu, ze wspaniałą łąka pełną lilii wodnych i żółwi. Dużo fotogenicznych kłębowisk drzew i krzewów, wśród których uwijają się stada ryb. Kolejna scenografia do zdjęć

Program ramowy wyjazdu : / program ramowy możemy ustawić inne cenoty w zależności od grupy i możliwości /

– 05.04.2024 – wylot z Polski
– 06.04.2024 – przylot – Cancun Meksyk
– / transfer to apartamentów w Playa de Carmen / 07.04.2024
– dwa nurkowania w jednym miejscu dwie cenoty w Dos Ojos 08.07.2024
– 2 x Nurkowania Cavern – Angelita / Carwask (Acyun Ha) 09.04.2023
–  2 x Nurkowania Cavern – Pit/Casa Cenote 10.04.2024
– 2 x Nurkowania Cavern – Dreamgate 2 nurkowania w jednym miejscu w dwóch Cenote w DreamGate 11.04.2024
– 2 x Nurkowanie Taak Bi HA 12.04.2024
– Nurkowanie Rafy (Cozumel) / dwa nurkowania z łodzi – / opcjonalnie lub plażowanie / 13.04.2024
– Wycieczka Chichen Itza / opcjonalnie dla chętnych lub odpoczynek / 14.04.2024
– Wylot Cancun. – Transport na lotnisko

Cena 1950 USD / osoba zawiera : 
Nurkowania , zakwaterowanie / hotel lub prywatny dom na wyłaćzność / :
– opieka polskiego przewodnika
– cena jest skalkulowana na min 9 osób 

Cena nie zawiera :
– biletu lotniczego ; koszt około 4000 PLN
– wypożyczenia sprzętu nurkowego 50 $ / dzień
– ubezpieczenia nurkowego
– dodatkowych nurkowań i miejsc do zwiedzania Itza itp..
– opłat wstępu do parków i rezerwatów
– wyżywienia na miejscu to koszt około 10 $ / dziennie / osoba Obiad kosztuje około 5 max 10 USD / zależy co jemy

Sprzęt bierzemy ze sobą / pianka 5 mm plus kaptur / woda 24 stopnie lub suchy / plus resztę sprzętu / koszt wypożyczenia sprzętu na miejscu 50 USD – dzień nurkowy /dla tych co nie chcą brać sprzętu ze sobą / mamy bagaż 23 kilo w biletach /

Wpłaty zaliczek do 15.01.2024 gotówka w PLN  – 4500 PLN bilet lotniczy  Reszta pieniązków w USD do 15.02.2024 rok

Przed wpłatą prosze o kontakt tel..665 717 048 Konto do wpłat : 31 1020 5558 0000 8502 3464 1243

Łukasz