Zapraszam na wyjazd na Maltę  / wyjazd szkoleniowo – nurkowy /….

Archipelag Maltański (Malta) leży między włoską Sycylią a Afryką Północną. Zanurkujesz tu w krystalicznie czystym Morzu Śródziemnym, a pod jego powierzchnią znajdziesz dosłownie wszystko. Jest tu rafa koralowa i bogactwo podwodnego życia, mnóstwo ciekawych wraków, ciekawe formacje skalne, łuki, jaskinie, baseny, kaniony i kominy. Jest też Inland Sea, które razem z Blue Hole uważane są za jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych na świecie. Co ważne, dostępne są dla każdego nurka – od tych, którzy stawiających pierwsze nurkowe kroki, po tych, którzy nurkują na głębokości powyżej 40 m.

Termin : 11-18.04.2023 roku.

Z kim nurkujemy : baza nurkowa Free Life lub DIVE ON MALTA

Opis miejsc nurkowych  :

Malta  : 

Um el Faroud

Czołówka miejsc nurkowych w tym rejonie. Wrak libijskiego tankowca, który w 1998 r. władze zatopiły w pobliżu bardzo znanej atrakcji Malty – Blue Grotto. Um el Faroud ma tragiczną historię – w trakcie remontu tankowca w 1995 r., doszło na jego pokładzie do eksplozji, w której zginęło 9 maltańskich stoczniowców. Statek ma 110 m długości i 16 m szerokości i jest świetnie zachowany. Wrak leży na głębokości ok. 33 m i można go eksplorować od wewnątrz. W świetnym stanie są śruba i mostek kapitański, a wycieczka po maszynowni i wyższych pokładach, to niezapomniane przeżycie. Żeby dobrze zwiedzić wrak, potrzebne są dwa nurkowania. Do wraku można zanurkować z łodzi i z brzegu.

Wrak P29

Trałowiec zbudowany w byłym NRD, który do 2004 r. służył w maltańskiej marynarce. Statek został zatopiony specjalnie dla celów nurkowych w 2007 r. Leży w pionowej pozycji na piaszczystym dnie, ma 52 m długości i możesz tu zanurkować do głębokości ok. 36 m. Jego wizytówką był karabin maszynowy, który znajduje się na mostku. Niestety – jego lufa oderwała się. Wrak jest świetnie zachowany, a wokół niego zadomowiły się ryby, m.in. skorpeny, mureny i strzępiele.

Holownik Rozi

To wrak znajdujący się niedaleko P29. Rozi został zatopiony (również na potrzeby nurków) w 1992 r. Maksymalna głębokość nurkowania w tym miejscu to 35 m. Możesz opłynąć statek z zewnątrz i zajrzeć do środka. Odpływając ok. 30 m od dziobu Rozi, zobaczysz kotwicę wbitą w piaszczyste dno.

GOZO / przeprawa promowa / :

Blue Hole

Położona na zachodzie Gozo, tuż przy Azure Window – słynnym malowniczym łuku skalnym, który runął w 2017 r. Znajdziesz tu krystalicznie czystą wodę i wielką błękitną dziurę (stąd nazwa) w lagunie. Nurkować można tu z łodzi i z brzegu, na głębokość do ok. 26 m. Wewnątrz znajdziesz piękne gąbki i korale, pionowe ściany skalne i światło wkradające się przez otwór do lazurowej wody. Zejście pod wodę jest możliwe tylko, kiedy morze jest spokojne. Silne fale (w najlepszym przypadku) mogą Cię poturbować, uderzając Tobą o skały. Warto zachować rozsądek!

Inland Sea

Znajduje się ok. 150 m od Blue Hole. To ciekawy twór – okrągła laguna o szerokości ok. 60 m, którą z Morzem Śródziemnym łączy naturalny łuk. Zanurkujesz tu na głębokości od 20 do nawet 50 m, a im głębiej, tym ciemniej i bardziej tajemniczo. Dno jest śliskie i kamieniste. Na skalnych ścianach, porośniętych rafą zobaczysz ślimaki nagoskrzelne. W wodzie pływają też barweny.

Cathedral Cave / Blue Dome Cave

W północnej części Gozo znajduje się kolejne bardzo ciekawe nurkowisko. Można się tam dostać, schodząc po 90 schodach lub łodzią. Już po zanurzeniu na 6 m spotkasz jeżowce i rozgwiazdy oraz duże wejście do jaskini. Będąc wewnątrz, nietrudno domyślić się, skąd jej katedralna nazwa. Ściany jaskini pokryte są koralowcami i gąbkami, tworząc kolorowe „mozaiki”. Przez pęknięcia w skalnym suficie, jest też wspaniale doświetlana, więc doskonale nadaje się do podwodnej fotografii. Głębokość jaskini wynosi do 30 m, a widoczność sięga tu ok. 25 m.

WRAKI NA GOZO

 

Wraki Gozo znajdują się blisko brzegu i wszystkie 3 położone są blisko siebie, na dnie morza na głębokości od 35 do 45 metrów. Pierwszy z nich – prom samochodowy Xlendi został zatopiony w dniu 12 listopada 1999 roku, niestety przekręcił się i wylądował do góry nogami. Prom pasażerski i łódź turystyczna Karwela i Cominoland zostały zatopione w dniu 12 sierpnia 2006 roku a dla poprawy pływalności były przywiązane sznurami do plastikowych beczek, aby utrzymać je w pozycji pionowej. Wszystkie trzy leżą mniej więcej w odległości 42m.

Na wyjeździe szkolimy się i nurkujemy w najciekawszych miejscach ..

Kursy które możemy robić to :

– AOWD / Advanced Open Water Diver /
– DEEP DIVER
– NAVIGATOR DIVER

– SM DIVER

****Ceny kursów na www.diveservice.pl w zakładce szkolenia nurkowe …

CENA :
Nocleg na Malcie to około 25 do 40 / euro  / doba w zależności od klasy apartamentu
Pakiet nurkowy 5 dniowy to wydatek 350 -390 Euro / bez sprzętu /.  W cenie balast i butle
Koszty promu 4 euro
Koszty wyżywienia we własnym zakresie ….
Bilet lotniczy to koszt około 800 – 1200 PLN w zależności kiedy zostanie kupiony bilet ..
Koszty ewentualnych kursów nurkowych według cennika DIVE SERVICE
Gwarancją rezerwacji miejsca jest zaliczka w postaci 1000 PLN na konto bankowe –50 1020 5558 1111 1659 0110 0006 do dnia 15.02.2023 ..

Galeria z ostatniego wyjazdu KLIKNIJ