WYJAZD
CHORWACJA 2016

Państwo to leży na pograniczu Europy Środkowej i Południowej. Położona jest nad Morzem Adriatyckim. Kraje sąsiadujące to:
Bośnia

Hercegowina

Czarnogóra

Serbia

Węgry

Słowenia

Od południowego-zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 2013 jest członkiem Unii Europejskiej.

Przez nasz wyjazd chcemy Was zapoznać ze środowiskiem wodnym, naturalnym jaki występuję na danym terenie w tej strefie klimatycznej. Poznamy płytsze i głębsze wody mieszczące się w tym kraju. Nad całym wyjazdem zapewnia bezpieczeństwo organizator i wyszkoleni nurkowie, którzy będą obok Ciebie w środowisku wodnym i nie tylko.

Charakter odkrycia: Nurkowanie

CENA:
osoba nurkująca: 2250 PLN,
osoba nie nurkująca: 1700 PLN

Dla osoby nurkującej:
Rekreacyjny pakiet nurkowy: 10 nurkowań = 3 do warków, 3 do lub koło groty, 3 flora i fauna, 1 archeologiczne, butla (15l), balast, przewodnik z bazy nurkowej.

Propozycje miejsc do nurkowania:
TETI-parowiec (10-34m),

Vassilios T. (25-55m),

Latająca Forteca B17 (65-73m),

Fortunal (40-55m),

Lovac (70-78m),

Ursus (45-60m),

Galea – armaty (50-55m).

Uwaga:
Istnieje możliwość rozpoczęcia przygody z nurkowanie lub podniesienia poziomu własnych umiejętności nurkowych poprzez rozpoczęcie różnych kursów nurkowych z polskim instruktorem.

Dla osoby nie nurkującej proponujemy (wycieczki fakultatywne, nie są wliczone w cenę):
– stadkiem do błękitnej groty

– dzień w Splicie

– jeziora Plitwickie (w drodze powrotnej)

 

 

Wyspa VIS jest to najdalej oddalona od brzegu chorwacka wyspa, położona na zachód od Hvaru i Korculi. Aż do rozpadu Jugosławii była zamknięta dla turystów zagranicznych, obecnie jest powoli odkrywana przez wczasowiczów. Świetna propozycja dla osób poszukujących zacisznych i nie skażonych masową turystyką miejsc a jednocześnie dla osób żądnych atrakcji i rozrywki. Malowniczy krajobraz i czyste plaże z pewnością zauroczą każdego.
Vis jest najbardziej wysuniętą w morze chorwacką wyspą o powierzchni 90,3 km². Kanał Hvarski dzieli ją od Hvaru, a Kanał Biševski od Biševa. Od włoskiego wybrzeża oddalona jest około 60 mil morskich. Wzdłuż wyspy rozciągają się trzy łańcuchy górskie, między którymi leżą skaliste pola. Największy z nich jest Hum (585 m. n.p.m.), następnie Sveti Duh (563 m. n.p.m.) i Mali Hum (514 m. n.p.m.). Mieszkańcy zajmują się rolnictwem, rybołówstwem i turystyką. Brzegi wyspy są strome i rozczłonkowane. Z zachodniej strony wyspy znajduje się Zalew Komiški, a na północy Viška Luka.
Akwen wokół Visu znany jest ze swoich wysepek (Brusnik, św. Andrija, Jabuka, Palagruaz), z których niektóre były siedziba śródziemnomorskiego niedźwiedzia brunatnego.
Szczególną atrakcję stanowi wysepka Biševo z wyjątkowym fenomenem na Morzu Adriatyckim, słynną Błękitną Grotą, odwiedzaną rocznie przez dziesiątki tysięcy turystów. Błękitna Grota jest rzadkim przykładem piękna przyrody. Posiada bardzo małe i niskie (około 1,5 ma) wejściem od strony morza, ale gdy wieje juga wejście może być niebezpieczne, a nawet niemożliwe.

 

 

Między godziną 11.00 a 12.00 promienie słoneczne przenikają do groty przez otwór znajdujący się pod powierzchnią morza, tam światło się załamuje i stwarza w grocie nierzeczywiste niebieskie światło. Woda połyskuje i rozświetla skały na głębokości do 16 metrów. Ponieważ statek zatrzymuje się tutaj na około 10 minut, można ten czas wykorzystać na kąpiel i odpoczynek w pobliżu niepowtarzalnej przyrodniczej perełki. Na Biševie przy zatoce Mezoporat znajduje się mały port z dziesięcioma cumowiskami, który może posłużyć jako tymczasowa kryjówka przed wiatrem bura.
Z pozamiejskich atrakcji, które warto odwiedzić podczas pobytu, wyróżniają się geomorfologiczne pomniki przyrody Stiniva, wysepka Ravnik i Zielona Grota na Ravniku. Obowiązkowo trzeba odwiedzić zatoczki Stončica, Milna i Zaglav z piaszczystymi plażami oraz zatokę Srebrna ze żwirowym wybrzeżem.
Vis był od zawsze wyspą rybaków i hodowców winogron. Komiza na wyspie Vis jest uważana za kolebkę rybołówstwa na Adriatyku, a w przeszłych latach komizańscy rybacy byli sławni we wszystkich śródziemnomorskich portach jako najlepsi znawcy swojego rzemiosła. Obecnie o sławnej historii viskiego rybołówstwa świadczy Muzeum Rybołówstwa w Komizy. Wydaje się, że pierwszą sadzonkę winorośli w Dalmacji zasadzili starożytni Grecy i stało się to właśnie na obszarze wyspy Vis. Już grecki pisarz Agatarhid pisał, że wino z Visu w porównaniu z innymi jest najlepsze. Najlepiej znane autentyczne białe wino to słynna viska Vugava, której możemy spróbować w licznych restauracjach i winnicach na wyspie.

Dodajmy do tego szczególnego historycznego, kulturalnego i przyrodniczego dziedzictwa przepiękne morze o krystalicznie czystej wodzie, przecudne ustronne plaże, wybrzeża i wysepki, gościnnych mieszkańców i wygodne zakwaterowanie w prywatnych domach i kwaterach, a będzie dla nas jasne dlaczego właśnie Vis jest ulubioną wakacyjną destynacją wszystkich tych, którzy chcą doświadczyć niepowtarzalnego i już gdzie indziej nie spotykanego śródziemnomorskiego sposobu życia.
Nocleg w Vis, w pokojach 2 osobowych z łazienką. Oczywiście możemy zorganizować pokoje 1 osobowe lub wskazanej wielkości. W takiej sytuacji może wystąpić konieczność dodatkowej opłaty.

 

Pokoje są wyposażone w podstawowe udogodnienia:
Łóżko,

łazienka,

prysznic,

klimatyzacja,

Przemieszczamy się pieszo, busami, miejskimi busami, łodziami.

Cena nie zawiera:
† jedzenia – we własnym zakresie: lokalne restauracje, sklepy lub w hotelu (ok. 50 zł/dziennie)

† wypożyczenia brakującego sprzętu nurkowego ok. 65 euro/tydzień

† dojazdu POLSKA – CHORWACJA  (plus opłata za prom Split – Vis)

† wycieczek fakultatywnych i ewentualnego kosztu dojazdu † kosztów własnych, napiwków, ect

† kosztu leczenia i ewentualnego pobytu w szpitalu uczestnik pokrywa we własnym zakresie

Cena zawiera:
pakiet 10 rekreacyjnych nurkowań (nie dotyczy osoby nie nurkującej)

noclegi

opieka polskiego instruktora płetwonurkowego

koszty organizacyjne ü ubezpieczenie NW i OC 20000 EUR (uwzględnia nurkowanie – nie obejmuje ubezpieczenia sprzętu do nurkowania i bagażu)

grupa min. 7 osobowa max. 12

 

 

Uwagi:
Osoba nurkująca musi dostarczyć kopie następujących dokumentów:

† certyfikat nurkowy

† ubezpieczenie nurkowe

† aktualne orzeczenie lekarskie o zdolności do nurkowania

† paszport/lub dowód osobisty – na dostarczonym dokumencie uczestnik będzie podróżował

 

 

Chorwacja:
Wiza – brak wiza dla Polaków.

Szczepionki: obowiązkowe – brak. Zalecane: – brak.

Język: chorwacki, niemiecki

Waluta: kuna (HRK), przelicznik: 2 hrk = 1 zł

WPŁATA DO KOŃCA MARCA 2016 NA KONTO:
50 1020 5558 1111 1659 0110 0006 z dopiskiem Chorwacja

img-2
img-3
img-4
img-5
img-6