Wyjazd Kamieniołom Zakrzówek plus Koparki Jaworzno Szczakowa 27 -28.04.2019

Kamieniołom Zakrzówek

Zalany kamieniołom Zakrzówek wchodzący w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego, znajduje się zaledwie kilka kilometrów od centrum Krakowa. Ze skał górujących nad Zakrzówkiem rozciąga się piękna panorama na Kraków. Jak na dłoni widać wzgórze Wawelskie, kościół na Skałce i wiele innych zabytków Krakowa.

Sam akwen to zalany kamieniołom, z którego wydobywana wapień dla fabryki chemicznej Solvay. Jego głębokość maksymalna wynosi 31 metrów. Wodę otaczają przede wszystkim pionowe ściany, wznoszące się kilkadziesiąt metrów nad lustro wody. Do bazy nurkowej wjeżdża się drogą, którą wywożono kiedyś urobek z kamieniołomu. Droga ta ma też kontynuację pod wodą i wokół niej gromadzą się największe atrakcje tego nurkowiska. Na drodze znajdują się kolejno: platformy do ćwiczeń, wrak samolotu AN oraz utopionego przy wsparciu PSP wrak Autobusu. Na lewo od drogi leży na 15 metrach ponad 20 metrowy wrak „Grubego” czyli zbudowany na miejscu i utopiony wrak kutra. Dalej na lewo za „Grubym” znajduje się półka z zalanymi drzewami i wiatą, która służy również jako platforma do ćwiczeń. Warto także ponurkować przy ścianach otaczających drogę i akwen. Pełno tam półek, załomów i nawisów skalnych.

Widoczność pod wodą jest równie unikalna jak sam akwen. W okresie listopad, grudzień wynosi około 20 metrów w zimie i wiosną koło 15 metrów. W lecie w zależności od zakwitu wody widoczność waha się od 5 do 10 metrów.

Kamieniołom Jaworzno -Szczakowa KOPARKI

Kiedy w 1997 roku upadające Zakłady Dolomitowe „Szczakowa” spóźniały się z zapłatą należności za zużycie energii elektrycznej Górnośląskiemu Zakładowi Energetycznemu w Gliwicach, energetycy odcięli prąd. Stanęły pompy i w ciągu kilkudziesięciu godzin kamieniołom został zalany. Pod wodą znalazły się dwie koparki i cały sprzęt, który był wykorzystywany w wyrobisku. Powstało też drugie, mniejsze zalewisko – to dostępne dziś dla mieszkańców. Wcześniej miasto zleciło oczyszczenia dna kamieniołomu i nawiezienie kilku tysięcy metrów sześciennych gleby (tam zostaną nasadzone krzewy i byliny). Zostały też utwardzone dróżki- będą częścią 4-kilometrowej ścieżki dydaktycznej wokół kamieniołomu.

Dane techniczne wyjazdu :

Termin : 27-28.04.2019 r.
Koszt : 450 PLN
W cenie
– bicie butli 4 butle po x 15 l
– opłata za wjazdy na bazy nurkowe
– zakwaterowanie – nocleg
– zabezpieczenie tlenowe
– opieka instruktorska
Cena nie zawiera :
– wypożyczenia sprzętu do nurkowania
– nurkowań nocnych
– ubezpieczenia nurkowego
– transportu w obie strony / wyjazd prywatnymi samochodami lub busem w zależności od chętnych na wyjazd /- trzeba dodać koszt paliwa
Call Now Button

Facebook